Vzájomné naladenie cez rytmus bubnovačky

Nie je to prvýkrát, čo sme si spoločne užili zdieľanie rytmu cez bubny a perkusie. Máme to radi a majú to radi aj naše deti. Bubnovačkou nás sprevádza muzikoterapeut Miro Meky Randuško.

Tentokrát sme zažili skupinovú bubnovačku, do ktorej sa zapojil ktokoľvek mal chuť a zvedavosť a aj individuálnu, zameranú terapeuticky, na kontakt s chlapčekom s viacnásobným znevýhodnením.

Deti si vyskúšali rôznorodé nástroje a perkusie a vďaka citlivému vedeniu muzikoterapeuta si zažili aký je pocit dostať sa na jednu vlnu, do jedného rytmu, flow, ktoré nás všetkých spája. Je to zážitok neopísateľný slovami, no práve to je na ňom cenné – na komunikáciu a porozumenie niekedy slová netreba.

Muzkoterapeut poukázal v rozhovore na dôležitý rozmer – kde sú prepojenia, vzájomné naladenie, tam nie je šikana a je to presne tak. Akonáhle si dáme navzájom dostatok priestoru a možností ako sa na seba naladiť, akákoľvek šikana zrazu nemá miesto, nikto ju nevyhľadáva a nepotrebuje.

Bubny, rytmus, zvuky sú úžasným terapeutickým nástrojom. Takto prebehalo vzájomné ladenie sa, spoznávanie a komunikácia na individuálnej muzikoterapii. Náš chlapček sa do možností zvuku a pohybu ponoril, no zároveň nás k sebe aj pustil – cez rytmus sme boli spolu a bol to neopísateľne čarovný pocit.

Bubnovačka v našej škola sa uskutočnila v spolupráci so združením HANS a bola podporená AOPP – Asociácia na ochranu práv pacientov.

zdieľať článok