Novohradská obec Veľké Zlievce leží v strednom Poiplí, v blízkosti slovensko-maďarských hraníc. Archeologické nálezy svedčia o včasnom osídlení tejto oblasti, ktorá sa začiatkom 11. storočia stala súčasťou uhorského štátu. História tejto maličkej obce bola kvôli jej pozícii turbulentná, pretože kraj sa ocitol v 16. – 17- storočí na uhorsko – osmanskom pomedzí, resp. bol okupovaný osmanskou ríšou.
zdroj: Wikipedia

Neskorobaroková dominanta obce, bývalý farský, dnes filiálny kostol sv. Mikuláša biskupa, je pozoruhodnou, no takmer zabudnutou súčasťou pamiatkového fondu novohradského regiónu.

Celoročný relax a zábavu ponúka termálne kúpalisko Aquatermal Strehová. Kúpalisko sa nachádza v malebnej a turistami vyhľadávanej obci Dolná Strehová, na juhu Slovenska. Prírodné BIO kúpalisko Krtko je skutočne unikátnym kúpaliskom na Slovensku. Na kúpalisku sú vybudované jedinečné biotopové bazény vyzerajúce ako prirodzené prírodné jazerá. Aj z tohto dôvodu sa BIO kúpalisko Krtko stalo vyhľadávaným turistickým miestom. Bazény sú určené pre plavcov, neplavcov a aj deti.

Nevysoký vrch Lysec v chotári obce Ľuboreč je vyhasnutou sopkou a patrí k turisticky atraktívnejším lokalitám pohoria Ostrôžky. Okrem peknej prírody a výhľadom na roztrúsené malebné dedinky v okrese Lučenec, oplýva aj kúskom zaujímavej histórie.Krupinská planina je kusom prekrásnej prírody plnej očarujúcich výtvorov. Aj v lesoch neďaleko obce Príbelce stojí dôkaz toho, že príroda je vskutku silná čarodejnica. Prírodná pamiatka Kamenná žena uchvátila už nejedného turistu.

Ak ste niekedy prechádzali popri najmenšom meste Slovenska, Modrý Kameň, určite ste si v diaľke všimli siluetu zrúcaniny hradu. Ten nesie rovnomenný názov – Hrad Modrý Kameň. Hradný areál tvorí zrúcanina gotického hradu z 12. storočia. V čase tureckých vpádov bol kráľom Belom IV. prestavaný na protitureckú pevnosť a patril do Podunajského obranného pásma. Napriek tomu ho Turci v roku 1576 obsadili a neskôr bol zničený kvôli rozsiahlemu požiaru.

zdroj: Wikipedia

Na mieste dolného hradu bol v roku 1730 postavený barokový kaštieľ, ktorý vo svojej pôvodnej podobe môžu návštevníci vidieť až do dnes. Kaštieľ je aj sídlom expozície Slovenského národného múzea zameranej na históriu bábkarstva a hračiek – ich históriu a súčasnosť na Slovensku i v zahraničí. Nachádza sa tu tiež zaujímavá historická expozícia zubnej techniky, ojedinelá v Strednej Európe. Súčasťou barokového kaštieľa je aj kaplnka sv. Anny pristavená v roku 1759. Spolu s blízkou Kalváriou, chráneným náleziskom – Modrokamenská lesostep a Gaštanicou tvorí zaujímavý historicko-kultúrny celok poskytujúci návštevníkom príjemný zážitok i oddych.

zdroj: Wikipedia

Príbelce sú malebná dedinka, ktoá ukrýva tisíce prehistorických žraločích zubov, kostí rýb a skameneliny lastúrnikov. Ak ste nadšencom paleontologických nálezov a krásnej prírody, rozhodne s návštevou tejto lokality dlho neotáľajte. Náleziská boli objavené pred 40 rokmi pod vrchom Holiaca v tzv. Pieskovej bani, v časoch ťažby piesku. Ak máte po ruke detskú lopatku, sitko a vyzbrojíte sa trochou trpezlivosti, aj vy tu môžete objaviť žraločie zuby a odniesť si ich na pamiatku.

Tieto paleontologické nálezy tu nájdete vďaka tomu, že územie Príbeliec bolo pred miliónmi rokov zaliate morom a panoval tu čulý podmorský život. Vek nálezov odborníci určili na 16,7 milióna rokov. K miestnej turistickej atrakcii vedie aj náučný 2,5 kilometra dlhý chodník, ktorý začína pri kaštieli Láskáriovcov a vedie popri kamenných pivniciach z konca 19. storočia, až na vrch Holica.